Urlop i zmiana pracy?
13.06.2019
Chcesz zmienić pracę.
Myślisz o tym od jakiegoś czasu i obserwując nieco rynek uważasz, że to dobry moment. Podaż jest wysoka, a popyt stosunkowo niewielki (przynajmniej w dużych miastach). Ale kiedy to zrobić? Od czego zacząć?
CV mam, ale czy aktualizacja go o ostatnie miejsce zatrudnienie wystarczy?
I wreszcie, czy to dobry moment? Wakacje się właśnie zaczynają…No właśnie.
Wakacyjna aura w pełni już od jakiegoś czasu. Za tydzień będzie koniec roku szkolnego i zacznie się sezon urlopowy.
Będziemy wyjeżdżać lub nie, ale większość z nas wykorzysta w ciągu najbliższych 2,5 m-ca część należnego urlopu. W miejscach pracy rotacyjnie będziemy korzystać z urlopów, a w praktyce to oznacza, że w ciągu najbliższych tygodni będziemy mieć okres bardziej wytężonej pracy niż zwykle.
Będziemy się zastępować wzajemnie, będziemy bardziej zmęczeni. Praca w większej ilości, wysokie temperatury i dzieci, które kiedy nie wyjeżdżają, to się nudzą i dokazują. Wszystko to razem wzięte będzie sprawiać, że nasze samopoczucie może być raczej gorsze, ponieważ energia będzie eksploatowana bardziej niż zwykle.
Jak dobrze zarządzać energią i jak dbać o jej zasoby, pisałam we wcześniejszym artykule klik
Co jednak zrobić z zamiarem zmiany pracy? Czy czekać do września?
Hmmm...
Poczekasz, a co potem zrobisz? Od czego zaczniesz? Kiedy konkretnie?
Kluczowe pytanie - jakiej pracy będziesz szukać?
Takiej samej za wyższe wynagrodzenie? Innej? Co napiszesz w CV?
Seria pytań w głowie. Odpowiedzi nie zawsze przybliżają nas do działania, a może stać zupełnie odwrotnie. Przecież poszukiwania pracy to też praca i to niełatwa, a do tego stresująca. Każda zmiana wzbudza w nas niepewność. Dodatkowo, by tej zmiany doświadczyć potrzebna jest inwestycja. Wymaga czasu, przemyślanego planu i przede wszystkim skutecznego działania.
Wielu z nas pewnie nie będzie chciało poświęcać czasu wakacyjnego na to.
Zastanówmy się jednak jakie są możliwości, by mimo wszystko zacząć coś konkretnego robić w tym kierunku.
A czy w ogóle możliwe jest, by podczas urlopu już coś zrobić i wypocząć jednocześnie?
Pomyślmy!
Co teraz możesz zrobić, by nie absorbować zbyt dużo czasu i nie zaburzać swojego letniego rytmu dnia?
Warto w tym miejscu określić wszystkie elementy, które są istotne w procesie zmiany zatrudnienia.
Pytania są następujące.
- Dlaczego chcę zmienić pracę. Co jest moją motywacją? Czy chęć zmiany branży, chęć posiadania wyższego wynagrodzenia, a może trudna sytuacja w firmie lub brak możliwości rozwoju?
- Gdzie będę szukać pracy, czyli co ja chcę tak naprawdę dalej robić? Czy chcę kontynuować karierę w tym samym obszarze, bo to jest moje powołanie? A może nadszedł czas na pytanie o pasję i o to jak mogę ją wykorzystać jako źródło dochodów? Jaka praca sprawi, że zyskam spełnienie zawodowe?
- Czego mi potrzeba, by mieć taką pracę? Jakie są kryteria zawodu, cechy stanowiska, które powinienem mieć, jeśli mam zamiar o nie powalczyć?
- Jakie są moje zasoby? Co ja umiem robić? Co ja lubię robić? W czym jestem dobry? Na których z tych wymienionych zasobów, najbardziej mi zależy, by je wykorzystywać w pracy? Jaki są moje mocne strony?
- Na czym mi w pracy zależy i czego potrzebuję, by czuć się w niej dobrze?
- Ile czasu chcę poświęcić na szukanie pracy?
- Jak będę szukać pracy?
- Jakie kryteria zatrudnienia sobie zakładam: tryb pracy (stacjonarna, zdalna), rodzaj zatrudnienia, czas pracy, wynagrodzenia, bonusy poza płacowe, możliwości rozwoju, stopień samodzielności itd.?
- Jak ważna jest dla mnie odległość? Czy opcja wyjazdów służbowych wchodzi w grę?
- Jaki minimalny okres zatrudnienia widzę dla siebie w kolejnej firmie?
- Kiedy i jak zaktualizuję swoje CV?
- Gdzie i jak będę szukać ofert pracy (portale, social media, networking, znajomi, bezpośrednio itp.)?
- Kiedy zacznę wysyłać swoje aplikacje?
Wydawać by się mogło w pierwszej chwili, że większość z tych pytań, jest niepotrzebna. Przecież mam wykształcenie X i do tego doświadczenie Y, co daje mi prosty wniosek. Będę szukać pracy w obszarze X lub Y, bo się na tym znam.
Uwaga! Tu jest pułapka!
O ile X lub Y jest moją pasją i daje mi wiele satysfakcji, to wszytko w porządku. Odświeżam CV i szukam dobrej dla mnie firmy.
Jednak w większości przypadków tak się nie dzieje. Większość z nas wykonuje pracę ze względu na pragmatyzm, a nie pasję. Czemu pasja jest ważna w pracy? Ważne, by konto się zgadzało mówią niektórzy. Czy napewno?
Jeśli byłoby to tak proste, to nie mielibyśmy do czynienia z wypaleniem zawodowym, z frustracją. Jeśli jedynie pieniądze liczyłyby się w pracy, to w zasadzie moglibyśmy robić wszystko, do czego mielibyśmy kwalifikacje lub wręcz zajęcia nie wyagające kwalifikacji, które spełniałyby nasze oczekiwania finansowe.
Już Konfucjusz mówił: „Wybierz sobie zawód, który lubisz, a nigdy nie będziesz zmęczony.”
To kwintesencja tego o czym często zapominamy kiedy decydujemy się na podjęcie pracy. Często pierwsza praca podyktowana jest rozsądkiem naszym lub naszych rodziców. Kolejna jest poszukiwaniem lepszej wersji tej pierwszej. Potem znowu zmieniamy, mając focus na rozwój lub wynagrodzenie.
Po kilku - 10-ciu latach pracy zaczynamy się zastanawiać nad tym czy jesteśmy w dobrym miejscu.
Ok 40-go roku życia dochodzimy do wniosku, że w zasadzie nie mamy satysfakcji z tego co robimy. Być może wynagrodzenie jest odpowiednie, ale rodzaj pracy, nie wykorzystany potencjał, wykonywane zadania, czas pracy, ograniczone mimo wszystko możliwości rozwoju itp. sprawiają, że mamy DOŚĆ.
Rodzi się pytanie wówczas o to, co ja mogę takiego robić, by być spełnionym. Zaraz może się pojawić odpowiedź, że w tym wieku, nie zmienia się zawodu. Odpowiedź taka nie pomaga, a pytanie nadal de facto jest bez odpowiedzi. Frustracja narasta i to dlatego, że nie możemy znaleźć rozwiązania tej sytuacji.
Co robić??
Krok 1.
Nie panikuj!
Krok 2.
Bądź ze sobą szczery i wypisz wszystkie swoje umiejętności. Wszystkie bez wyjątku, czyli także te, których używasz tylko w czasie prywatnym.
Krok 3.
Wykreśl te, których nie chcesz wykorzystywać w pracy.
Krok 4.
Określ swoje mocne strony. Jeśli sam nie jesteś w stanie trafnie ich wskazać, to na stronie https://www.gallupstrengthscenter.com znajdziesz test mocnych stron. Potocznie jest zwany testem Gallupa i po opłaceniu niecałych 20 $ dostaniesz dostęp do platformy oraz testu. Raport pokaże 5 Twoich mocnych stron wraz z ich opisem. Potrzebujesz przełożyć wyniki na konkrety i nie wiesz jak się do tego zabrać? Napisz do mnie: punkt.dzialania@gmail.com
Omówimy raport pod względem praktycznego zastosowania w poszukiwaniu pracy.
Krok 5.
Zastanów się jakiego środowiska pracy potrzebujesz, by czuć się w nim dobrze. Jakich warunków i możliwości potrzebujesz sobie zapewnić, by móc realizować w pełni swój potencjał. Jeśli nie do końca wiesz lub nie rozumiesz czemu dotąd nie czułeś satysfakcji z pracy, to warto skorzystać z badania predyspozycji behawioralnych PRISM. To test bazujący na neuropsychologii. Pokazuje jakie zachowania mamy wrodzone i z jakim nasileniem występują, czyli czego potrzebujemy równie silnie jak powietrza. Wynik rozwieje dotychczasowe domysły i pokaże na czym konkretnie warto budować swoją dalszą ścieżkę kariery. Badanie wykonuje się za pośrednictwem trenera PRISM. Jeśli chcesz je wykonać lub dowiedzieć się więcej o badaniu, zapraszam do kontaktu: punkt.dzialania@gmail.com
Krok 6.
Powyższe punkty zbierz razem i wypisz wszystkie możliwości jakie daje Ci ich połączenie. Teraz odpowiedz sobie na ich bazie co chciałbyś robić. Czy zajęciem o którym myślisz możesz się zajmować już, czy potrzebujesz jeszcze dodatkowych zasobów np. wiedzy, czyjejś współpracy, pieniędzy na inwestycję, wsparcia, czasu, miejsca itd. Zastanów się jak i kiedy zdobyć to czego jeszcze potrzebujesz.
Ten opis nie wyczerpuje tematu, bo jak widzisz wiele rzeczy należy wziąć pod uwagę, by dokonać świadomej
i dobrej dla Ciebie zmiany zawodowej.
Tych kilka kroków jest fundamentem do dalszych działań, bo oznacza wytyczenie kierunku i określenie konkretnego zajęcia. Jeśli zbagatelizujesz ten etap, jest duże prawdopodobieństwo, że kolejna praca znowu nie przyniesie Ci satysfakcji, a stanie się nowym problemem.
Fundament zawsze powinien być solidny i dlatego, by dobrze go zbudować potrzebujemy czasu. Niezbędny jest czas do głębokiego namysłu nad własnymi potrzebami i to nie tylko zawodowymi, do odkrycia swoich zasobów, do scharakteryzowania nowego zajęcia.
Wakacje to dobry moment na zastanowienie i refleksję, bo czas i aura nam sprzyja. Zwykle choć trochę zwalniamy, bo nie spieszymy się do szkoły z dzieckiem rano, ani na późniejsze zajęcia, nasze szkolenia też raczej są zawieszone, w mieście są mniejsze korki i m.in. dlatego mamy więcej czasu wolnego. No i zapewne wyjedziemy też na urlop, a swobodniejsza atmosfera, brak rutyny i odległość od domu oraz pracy sprawiają, że jesteśmy bardziej kreatywni, odważni i zmotywowani do zmiany.
To dobry czas na planowanie!
Możesz mieć przyjemne z pożytecznym - odpoczynek i strategię w jednym czasie
Słońce sprzyja nie tylko opaleniźnie i vit. D.
Może w nowy sposób oświetlić Twoją karierę!
Słonecznych pomysłów!
Ania